2. szám: 2012. június

4-5. oldal:  Pi Setup

Tápellátás: 5V min. 700mA adapter (további részletek itt)

USB: a két csatlakozó csak kis fogyastású (~100mA) eszközök ellátására alkalmas. Nagyobb teljesítményt igénylő eszközöket csak saját táppal lelátott USB hub-on kersztül lehet csalakoztatni

Kezelőfelület: egér/billentyűzet (vezetékes, RF v. Bluetooth)

Kijelző: Digitális TV - HDMI csatlakozóval Mointor - DVI csatlakozóval fillérekért lehet kapni HDMI-DVI átalakított (vigyázat a DVI csatlakozóban vannak analóg jel átvitelére alkalmas lábak is nem biztos, hogy minden eszközzel müködik.) Monitor - VGA csatlakozóval - létezik HDMI-VGA átalakító, de ezek általában nagyon drágák Analóg TV - ezek általában rendelkeznek RCA csatlakozóval, amihez közvetlenül csatolható a RaspberryPi

Internet kapcsolat: Leggyorsabban kábelen lehet csatlakozni, de némi kiegészítéssel USB adapter segítségével akár a Wifi hálózathoz is lehet csatlakozni

Audio kimenet: A HDMI csatlakozó ugyan továbbítja az audió jelet is, de ha szükséges akkor egy analóg kimenet is rendelkezésre áll.

Alapfelszerelés a RaspberryPi beindításához: - MicroUSB adapter - SD kártya 2GB vagy nagyobb - kijelzőnek megfelelő csatolókábel - Kompatibilis egér és billentyűzet

6-7. oldal:  SD kártya feltöltése

Töltsd le a kiválasztott operációs rendszert. www.raspberrypi.org/downloads  Az oldal tartalmaz egy SHA-1 ellenőrző összeget,aminek a segítségével lehet ellenőrizni a fájl helyességét. (Szükséged lesz az adott image-hez tartozó felhasználónévre és jelszóra)
Egy átlagos rendszer használatához minimum egy 2GB-os kártyára van szükség. Linux vagy Windows rendszerről is telepíthető a kártyára az op. rendszer.

A letöltött fájlból ki kell tömöríteni az img kiterjesztésű állományt, ez íródik a kártyára a megfelelő segédprogrammal. 

Telepítés Windowsban:

  1. Windowsos környezetben érdemes a Win32DiskImager programot használni.
  2. Távolítsunk el minden memória kártyát a kártyaolvasónkból csak a R-Pi -nek szánt maradjon benne, ezzel elkerülhetjük a téves kártyára írást.
  3. A program kezelés olyan egyszerű, hogy annak használatát nem részletezem.
  4. Windows alatt nem láthatjuk a linuxos particiókat, így csak a boot (FAT) partició fog megjelenni.
  5. Parancssorban a következő utasítást compmgmt.msc kiadva láthatjuk a particiók méreteit, de a windows nem tud velük mit kezdeni. 

Telepíté Linux alatt:

  1. Kitömörítés: Grafikus felületen használhatood például az XArchive programot vagy a unzip filename.zip utasítást terminal ablakban.
  2. Be kell azonosítani a memória kártya nevét. Grafikus felületen általában megjelennek a csatlakoztatott meghajtók az asztalon. Terminál ablakban pedig adjuk ki a df -h utasítást. Ennek eredményeként megjelenik a lista az összes partició elnevezésével méreteivel ... Ezek után csatlakoztassuk a memória kártyánkat és újra adjuk ki a df -h parancsot. Az újonnan felkerült eszköz lesz a mi kártyánk.
  3. partició leválasztása grafikus felületen jobbklikk után lesz erre lehetőség. Terminálban umount dev/sdb * utasítással választhatjuk le.
  4. Írjuk fel az image-t a kártyára. Nyissunk új Terminálablakot: sudo bs=4M dd if=filename.img of=/dev/sdb*

*sdb - a kártya neve a példában, ellenőrizd, hogy nálad milyen nevet kapott

Amennyiben sikerült a kártyára felmásolni az adatokat már bootolásra kész is a rendszerünk. A kártyán lesz egy boot partició egy másik partició az operációs rendszernek és egy harmadik rejtett swap partició is.

Tipp: image mentésére:  sudo dd if=/dev/sdb/ of=image.img
sudo - admin jogokat engedélyez
dd - disk-to-disk program
if - bemeneti fájl vagy forrás meghajtó
of - kimeneti fájl vagy cél meghajtó
bs - blokkok mérete a másolás során (4M - megfelelő)

8. oldal: Partició átméretezése

Windows alatt erre nincs lehetőség, mivel nem látja a linux által formatált particiókat. Szükségünk lesz egy linuxos rendszerre. Ha nincs a gépre telepítve, akkor használhatunk LiveCD-t is.
Linux alatt a GParted program segítségével lehet particiókat menedzselni. Parancs terminálablakban: sudo gparted - kérni fogja az admin user és jelszó megadását.

A jobb felső menűben válasszuk ki az sd kártya meghajtóját. Ha bizonytalanok vagyunk benne melyik az, távolítsuk el a kártyát majd frissítsük a listát az újonnan megjelenő meghajtót, már magabiztosan jelőlhetük ki. Persze az óvatosság későb sem árt. Super user módban használjuk a rendszert, mindenki csak a saját felleősségére végezze el ezeket a műveleteket.

Mostmár látszik a kártyánk particiókiosztása. Van egy kisméretű boot szekciónk egy 1,8GB-os Home patició és egy swap partició.
El kell mozdítatunk a swap particiót a jobb szélre, majd ki kell bővíteni a home particiót.

Swap mozgatása: jobb klikk a harmadi particióra és válasszuk az Unmount/SwapOff utasítást. Újabb jobb klikk és Resize/Move utasítás következik.
Ekkor a következő ablak jelenik meg:
Mozgasd a particiót a jobb oldalra, majd Resize/Move gombot kell megnyomni. A figyelmeztetést jóvá kell hagyni, és ezzel a swap particióval meg is vagyunk.

Jöhet a Home partició. Hasonló képpen fel kell oldani a partició zárolást, majd a méretét a lehetőségekhez kell igazítani.
Ezután a kártyára kell írni a változásokat. Az Edit menűben az Apply all utasítással végezetjük el a módosításokat. Ez a művelet 1-2 percig tarthat.
Ezután bezárhatod a programot és a kártyát visszateheted a RaspberryPi-be.

 

Hozzászólások

A cikk ad egy tippet miként lehet lementeni a kártyán lévő rendszerünket egy image fájlba. Ez linuxos leírás. Aki kevésbé jártas Linuxban annak találtam egy másik lehetőséget. Windows alatt a Flash Drive Image Creator lehet a megoldás. http://www.vconsole.com/client/?page=page&id=28

Új hozzászólás

Plain text

  • A HTML jelölők használata nem megengedett.
  • A webcímek és e-mail címek automatikusan kattintható hivatkozásokká alakulnak.
  • A sorokat és bekezdéseket a rendszer automatikusan felismeri.