Raspberry PI tápegységek tapasztalatok

A mi kis PC-nk igen érzékeny a tápellátásra ezért érdemes egy kicsit hosszabban foglalkozni vele. Számos problémának lehet a forrása a nem megfelelő teljesítményű táp. Mindenkinek javaslom, hogy szerezzen egy multimétert és a tesztpontokon ellenőrizze, hogy rendelkezésre áll-e az 5V (+/-2%).

 

ZTE-Blade töltő (5V 700mA):

Folyamatos használathoz ilyen kis kapacitású tápot nem javaslok. Maximum, arra elegendő, hogy gyorsan kipróbáljuk, működik-e a kártya. Ez a teljesítmény szükséges a kártya működtetéséhez, perifériákat nem tudja már ellátni. Nekem már a pendriveról való videólejátszás se működött.

Saját készítésű töltő LM7805-re építve:

Aki szeret barkácsolni fillérekből összehozhat egy ilyen tápot. A legkényelmesebben a GPIO csatlakozón keresztül tudjuk ellátni saját táppal a kártyánkat. Ilyenkor nincs korlátozva a bemeneti áram nagysága. Persze a fő bemeneten (microUSB) és USB-n keresztül is csatlakoztathatjuk ezt a tápot, de ilyenkor egy rövidzárral ki kell iktatnunk a bemeneteiken lévő polyfuse biztosítékokat. Ezt elkerülendő én a GPIO-hoz készítettem egy szalagkábelt, ahol a 2, 4 lábhoz kötöttem az 5V-os tápot, míg a 14, 20, 25 lábakoz a testet.

  

A feszültség  stabilizátorra feltétlenül rá kell szerelni a hűtőbordát, mert nagyon fel tud melegeni. Az első bekapcsolásnál még nem volt rajta. Annyira felmelegedett az eszköz, hogy nem tudta tartani az 5V-ot, a RaspberryPI pedig lefagyott az alacsony táp miatt. Azóta vígan működik egy méretes bordával a hátán. Így utólag minden világos. 800-1000mA halad át a 7805-n és 12V-ból készít 5V-ot. 7Wattot kell disszipláni az IC-n.

Szükséges alkatrészek:

  1. LM7805
  2. Hűtőborda (TO220-hoz)
  3. 470uF (25V)
  4. 47uF (16V)
  5. 100nF - 2db
  6. csatlakozó az adapterhez
  7. adapter 7-12V (min. 1000mA)

GPIO csatlakozás esetén még ezek is kellenek:

  1. 10cm 26 pólusú szalagkábel
  2. 2db 26 pólusú szalagkábel csatlakozó (ez a szalagkábel kiváltható egy IDE vinyó adatkábelével - 40 pólusú - és mindenkinek van egy a fiók mélyén a régi PC-ből kibontva)
  3. tüskesor a táppanelen a szalagkábelhez

Saját készítésű töltő LM2576t-5.0-re építve:

Ezt még nem építettem meg, de nemsokára nekilátok.

Visszatáplálás aktív hub felöl:

A fórumokon mindenfelé azt olvasom, hogy ez működik, persze oda kell figyelni a kellő nagyságú teljesítményre itt is. Az olcsóbb hubok nem fordítanak kellő figyelmet a visszatáplálásra (nincs védődióda a tápon a készülék felé). Ez tudjuk kihasználni és megtáplálni az R-Pi-t. A kezdeti szériákban még van egy 100 mA-es biztosíték a Raspberry USB csatlakozójánál az 5V-on, ezt ki kell iktatni egy rövidzárral, az új paneleken ezzel már nem kell foglalkozni kihagyták belöle. A komolyabb hubok esetén kicsit bele kell nyúlni az elektronikába, hogy műkdjön a visszatáplálás. A kompatibilis hubokról készült egy lista, ami elérhető a http://elinux.org/RPi_Distributions oldalon.

Hozzászólások

Aki további tudásra szomjazik a tápegységekkel kapcsolatban, annak itt egy angol oldal: link

A Prohardver fórumban olvastam, egy mérés sorozatról különböző tápokat felhasználva: link

A windowshoz csatlakoztatott USB eszköz(pendrive, wifi-stick...) áramfogyasztását le tudjuk ellenőrizni.
Az Eszközkezelőben az USB vezérlőkön belül a megfelelő USB gyökérhub-ra kell menni és ott megadja mennyi a csatlakoztatott eszköz névleges fogyasztása.
Az RaspberryPi nyákján a tápbemenet után egy 1100mA-es áramkorlátozó polifuse van. Ez 1100mA-re korlátozza a felvehető áramot. Maga a panel 700mA-t eszik. Így 400mA marad az USB csatlakoztatott eszközöknek. Ez édes kevés, ha már egy egér (kb 100mA) és billentyűzet (kb 100mA) csatlakoztatva van a Pi-hez, alig marad valami (200mA) egy harmadik eszköznek. Ezért erősen ajánlott egy aktív USB-Hub beszerzése. Az én próbarendszeremben (Rasbmc): R-Pi panel, egér (100mA), pendrive(300mA), monitor összeállítást a ZTE blade töltő nem bírta ellátni kellő energiával mindig lefagyott.